Schedule

June 16, 2019, Sunday
8:30-21:30 Registration
  Eurasia Convention International Hotel, Lobby
18:00-20:00 Dinner
  Location: Jin Lake
 
June 17, 2019, Monday
8:30-21:30 Registration
  Eurasia Convention International Hotel, Lobby
8:30-8:50 Opening Ceremony
  Location: Eurasia Hall
8:50-10:10 Keynote Speeches
  Chair: Qifa Zhang (Huazhong Agricultural University)
  Location: Eurasia Hall
10:10-10:40 Coffee breack
  Location: Hallway
10:40-12:00 Plenary Session
  Epigenetic Regulation
  Chairs: Xiaofeng Cao (Institute of Genetics and Developmental Biology, CAS)
              Xuemei Chen (University of California, Riverside)
  Location: Eurasia Hall
12:00-13:30 Lunch 
  Location: Jin Lake, Yin Lake
14:00-15:40 Cocurrent Sessions
  Abiotic Stresses  I 
  Chairs: Inhwan Hwang (Pohang University of Science and Technology)
              Shuhua Yang (China Agricultural University)
  Location: Eurasia AB
   
  * Biotic Stresses
  Chairs: Dingzhong Tang (Fujian Agriculture and Forestry University)
               Savithramma Dinesh-Kumar (University of California, Davis)
  Location: Eurasia C
   
  * Epigenetics
  Chairs: Yuehui He (Plant Stress Center)
               Xuehua Zhong (University of Wisconsin, Madison)
  Location: Beijing Hall
   
  * Photosynthesis
  Chairs: Lixin Zhang (Institute of Bontany, CAS)
              Toshiharu Shikanai (Kyoto University)
  Location: Shanghai Hall
   
15:40-16:10 Coffee breack
  Location: Hallway
16:10-17:50 Cocurrent Sessions
  * Development  - Growth
  Chairs: Chun-Ming Liu (Institute of Crop Sciences, CAAS)
               G. Venugopala Reddy (University of California, Riverside)
  Location: Eurasia AB
   
  * Nutrition
  Chairs: Jiming Gong (Shanghai Institute of Plant Physiology and Ecology)
              Rodrigo Gutiérrez (University of Rochester)
  Location: Eurasia C
   
  * Plant Microbe Interactions & Microbiomes
  Chairs: Shunping Yan (Huazhong Agricultural University)
               Ruben Garrido-Oter (Max Planck Institute for Plant Breeding Research)
  Location: Beijing Hall
   
  * Workshop (TBD)
  Location: Shanghai Hall
   
18:00-19:00 Dinner
  Location: Jin Lake, Yin Lake
19:00-22:00 Poster Session (Even number)
  Location:  Central Hall
   
June 18, 2019, Tuesday
8:00-21:30 Registration
  Eurasia Convention International Hotel, Lobby
8:30-10:10 Plenary Session
  Environmental Interactions: Biotic
  Chairs: Sheng-Yang He (Michigan State University)
              Jian-Min Zhou (Institute of Genetics and Developmental Biology, CAS)
  Location: Eurasia Hall
10:10-10:40 Coffee breack
  Location: Hallway
10:40-12:00 Plenary Session
  Plant Hormones
  Chairs: Teva Vernoux (Ecole normale supérieure de Lyon)
               Xuelu Wang (Huazhong Agricultural University)
  Location: Eurasia Hall
12:00-13:30 Lunch 
  Location: Jin Lake, Yin Lake
14:00-15:40 Cocurrent Sessions
  * Hormones I 
  Chairs: Hongwei Guo (Southern University of Science and Technology)
              Yunde Zhao (University of California, San Diego)
  Location: Eurasia AB
   
  * RNA Biology
  Chairs: Yijun Qi (Tsinghua University)
               Jia-Wei Wang (Shanghai Institute of Plant Physiology and Ecology)
  Location: Eurasia C
   
   Development - Reproduction
  Chairs: Toshiro Ito (Nara Institute of Science and Technology)
               Patrick Laufs (French National Institute for Agricultural Research)
  Location: Beijing Hall
   
  Cell Biology 
  Chairs: Liwen Jiang (The Chinese University of Hong Kong)
              Bo Liu (University of California, Davis)
  Location: Shanghai Hall
   
15:40-16:10 Coffee breack
  Location: Hallway
16:10-17:50 Cocurrent sessions
  * System Biology
  Chairs: Yuling Jiao (Institute of Genetics and Developmental Biology)
               Jan Traas (ENS Lyon, France)
  Location: Beijing Hall
   
  * Workshop (TBD)
  Location: Shanghai Hall
   
18:30-21:00 Banquet/Local show
  Location:  Eurasia Hall
   
June 19, 2019, Wednesday
8:00-21:30 Registration
  Eurasia Convention International Hotel, Lobby
8:30-10:10 Plenary Session
  From Models to Crops
  Chairs: Xing-Wang Deng (Southern University of Science and Technology)
              Xian-Sheng Zhang (Shandong Agricultural University)
  Location: Eurasia Hall
10:10-10:40 Coffee breack
  Location: Hallway
10:40-12:00 Plenary Session
  Growth & Development: Root
  Chairs: Chuanyou Li (Institute of Genetics and Developmental Biology, CAS)
               Ben Scheres (Wageningen University)
  Location: Eurasia Hall
12:00-13:30 Lunch 
  Location: Jin Lake, Yin Lake
14:00-15:40 Cocurrent Sessions
  *  Abiotic Stresses II
  Chairs: Honghong Hu (Huazhong Agricultural University)
               June Kwak (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology)
  Location: Eurasia AB
   
  Development  - Environmental regulation
  Chairs: Ana Caño Delgado (Spanish National Research Council)
               Christian Hardtke (University of Lausanne)
  Location: Eurasia C
   
  Hormones II
  Chairs: Claus Schwechheimer (Technische Universität München)
               Daoxin Xie (Tsinghua University)
  Location: Beijing Hall
   
  * Evolution & Ecology
  Chairs: Eunyoung Chae (National University of Singapore)
              Yalong Guo (Institute of Bontany, CAS)
  Location: Shanghai Hall
   
15:40-16:10 Coffee breack
  Location: Hallway
16:10-17:50 Cocurrent Sessions
  Signal Transduction
  Chairs:  Jia Li (Lanzhou University)
               Vicente Rubio (National Center for Biotechnology)
  Location: Eurasia AB
   
  Omics& New Technology
  Chairs: Junbiao Dai (Tsinghua University)
              Nicholas Provart (University of Toronto)
  Location: Eurasia C
   
  Photobiology
  Chairs: Meng Chen (University of California, Riverside)
               Hongtao Liu (Shanghai Institute of Plant Physiology and Ecology)
  Location: Beijing Hall
   
  Metabolism
  Chairs: Xiaoquan Qi (Institute of Bontany)
               Guodong Wang (Institute of Genetics and Developmental Biology)
  Location: Shanghai Hall
   
18:00-19:00 Dinner
  Location: Jin Lake, Yin Lake
19:00-22:00 Poster Session (Odd number presentation)
  Location:  Central Hall
   
June 20, 2019, Thursday
8:30-10:10 Plenary Session
  Environmental Interactions II: Abiotic
  Chairs: Jen Sheen (Harvard Medical School)
              Chunpeng Song (Henan University)
  Location: Eurasia Hall
10:10-10:40 Coffee breack
  Location: Hallway
10:40-12:00 Plenary Session
  Growth & Development: Shoot
  Chairs:  Robert Sablowski (John Innes Centre)
               Weicai Yang (Institute of Genetics and Developmental Biology)
  Location: Eurasia Hall
12:00-13:30 Lunch 
  Location: Jin Lake, Yin Lake
14:00-15:20 Keynote Speeches
  Location: Eurasia Hall
15:30-16:00 Closing Ceremony
16:00----- Departure
18:00-19:00 Dinner
  Location: Jin Lake
   
June 21, 2019, Friday
Whole day  

Notices

Deadlines

Regular registration:

May 1, 2019

Abstract submission:

May 1, 2019

Workshop application:

May 1,  2019

Organizers

 

 

 

 

Co-organizers

 

 

 

Related conferences